Deprem Haftası ile ilgili yazı

Advertisement

DEPREM HAFTASI

Depremler neredeyse dünya tarihi kadar eskidir. Sismik olarak aktif olan bölgelerdeki yer tabakası hareketlerine deprem adı verilir. Bu yer hareketleri genel olarak ardışık bir yapıya sahiptir. Depremler insan hayatında yıkımlara yol açan doğal afetler arasındadır. Ülkemizde oldukça etkin bir deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. Türkiye’de  geçmişte de büyük  çaplı depremler yaşanmış, bu afetler sonucu toplumumuzu derinden etkileyen can ve mal kayıpları yaşanmıştır. Depremlerin gelecekte de devam edeceği herkesin bildiği bir gerçektir. Peki, bu durumla ilgili nasıl çözüm yollarına başvurulabilir ve ne gibi önlemeler alınabilir. Her şeyden önce bilgi sahibi olmak ve kendimizi eğitmek önemlidir. Deprem Haftası bunu amaçlayarak yaratılmıştır.

Her yıl mart ayının ilk haftasında düzenlenen Deprem Haftası öncelikle vatandaşları bilgilendirmek, deprem öncesinde alınması gereken önlemeleri anlatmak, deprem sırasında neler yapılması ve nasıl davranılması gerektiğini anlatarak can ve mal kaybını en aza indirmeyi amaçlamakatadır.

Özellikle bizim gibi büyük çoğunluğu deprem bölgesinde olan ülkeler bu konuda gerekli önlemleri almakla klamamalı, insanlarıda eğitmelidirler. Ülkemizdeki son depremlerde 50.000’in üstünde insan hayatını kaybetmiş, 130.000’ e yakın yaralanmış ve 400.000’in üstünde bina yıkılmıştır.

 Deprem Haftası ne zaman kutlanır?

Bu acı bilançoyu bird aha görmemek için 1-7 Mart arasında düzenlenen Deprem Haftası etkinlikleriyle toplumun her kesimi bilgilendirilmeye ve gerekli önlemleri almaya çağırılmaktadır. Güvenliğimizin geleceğimiz olduğunu bize hatırlatan bir hafta olana Deprem Haftası yurt çapında kutlanmaktadır.

Deprem Haftası okullarımızda Sivil Sanuma Günü kapsamında da ele alınmakta bu günde deprem tatbikatları yapılmaktadır. Ayrıca okullarımızda deprem haftası programı  çerçevesinde deprem haftası ile ilgili şiirler  okutulur, deprem haftası ile ilgili özlü sözler ve deprem haftası ile ilgili yazlar  sınıf  ve okul panolarında yer verilerek deprem ve depremden korunma yolları öğrencilere kavratılır.

Depreme karşı daha bilinçli olmak için, bu tip felaketler öncesinde, felaketlerin olduğu sırada ve bunların sonrasında kayıpları sıfıra indirmek, bilinçli davranışlar ile bu tip felaketlere karşı daha kontrollü, konu hakkında bilgili olmak adına Deprem Haftası bilgilendirici, eğitici faaliyetler ile deprem kuşağı üzerinde aktif bölgede yer alan ülkemizde, toplumsal olarak depreme karşı nasıl daha bilinçli olabileceğimizi ve bununla ilgili faaliyetleri nasıl daha etkili hale getirip, yaygınlaştırabileceğimiz sorularına yanıtlar arayan, bilgilendirici ve eğitici faaliyetleri bir araya getiren bir haftadır.

Bu haftada ele alınan konuların çeşitli açılımları olur, sempozyumlar, paneller, konferanslar belli başlı konulara sahiptir. Bunlar ülkemizde yaşanan depremler, depreme karşı nasıl korunuruz, depremlerin şiddet dereceleri ve etkileri gibi temel konulardır. Erken yaşta verilen ve öğrenilmesi elzem olan bu bilgilerle daha aydınlık ve bilinçli bir toplum yaratma çabasıdır.
Bu tip bir yaklaşımla hazırlanan ve insanlara sunulan çeşitli araçlar ve yöntemler ve yapılması gerekenler açıklıkla anlatılır. Kısacası bu felaket başımıza geldiğinde en uygun şekilde nasıl davranabiliriz, barınak sorununu nasıl çözeriz, insanlarla nasıl yardımlaşma içinde olabiliriz vee n önemlisi kendimizin ve sevdiklerimizin canlarını nasıl tehlikeye atmadan bu felaketten kurtulabiliriz gibi soruların olası cevapları insanlara sunulmakta ve buna göre kendilerini hazırlamaları tavsiye edilmektedir. Deprem Haftası 1-7 Mart tarihleri arasında her sene gerçekleştirilir.

Advertisement

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.