Deprem Haftası ile ilgili yazı

Advertisement

depremİnsanların deprem hakkında bilinçlerinin artması ve deprem anında korunabilmeleri için yapılan 1-7 Mart arası deprem haftası büyük bir etkinlikle düzenlenir. Ayrıca aynı etkinliklerde halkın içinde bulunduğu çeşitli tatbikatlar yapılır. Bu tatbikatlarda deprem anında ne yapılması gerektiği ve bunun yanında ne yapılmaması gerektiği anlatılır. Ayrıca bir çok profesör ve deprem bilimi uzmanı çeşitli konuşmalar yaparak insanları bilgilendirir.

Özellikle çocukların bu konuda daha fazla bilinçlenmesi ve dikkatlerini çekebilmek için Deprem Haftası ile ilgili şiirler okunur ve onlarında bu konuda etkili şekilde bilgilendirilmesi sağlanır. Deprem simülatörü olan bazı etkinliklerde insanların bu simülatörler de deprem anını birebir yaşamaları sağlanır. Bu tür anlarda kalındığında ne yapılması gerektiği de Deprem Haftası ile ilgili yazılar yazılarak ücretsiz olarak dağıtılır. Bu yazılarda ayrıca görsel içeriklerin olması da sağlandığı gibi ilginin ve bilginin bu sayede daha çok kitleye ulaşması sağlanır. Bilgilerin daha akılda kalıcı ve etkili olması için Deprem Haftası ile ilgili güzel sözler de ilgili alanlarda ve bilbordlar da asılır.

Ayrıca acil yardım yapılması gerektiğinde sırasıyla ne yapılması gerektiği de anlatılır. Bu Deprem Haftası haftası  ve günlerinin oldukça etkili ve bilgi ağırlıklı olabilmesi için çalışmalar her sene aynı mantıkta yapılır.

Advertisement

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.